Реле напруги

Реле напруги

Реле напруги застосовуються виключно для захисту обладнання від стрибків. Пам'ятайте, ні пробки, ні автоматичні вимикачі, ні диференційні реле не захищають від поганої напруги.

Реле напруги не вирівнює погану напругу, а лише відключає живлення і автоматично включає його при відновленні нормальної напруги. Якщо у Вашій мережі стабільно погана напруга і / або дуже часті стрибки, то технічно Вам допоможе тільки стабілізатор напруги. Хоча за законом і по совісті це є проблемою постачальника електроенергії.

Причин стрибків напруги може бути багато: від неграмотного електрика до обриву кабелю. Але найбільш часта на сьогодні поломка в електриці - це "відгорання" нуля. При відгоранні нуля напруга у Вашій квартирі (будинку) буде "скакати" від 300В до 380В. При цьому згорає все, що було увімкнуто: холодильники, комп'ютери, пральні машини і т.п. Основна причина відгорання - старі кабельні лінії. У себе в квартирі Ви можете поміняти всю електропроводку, але це не захистить Вас від обгорання нуля в під'їзді або на майданчику. На жаль, на сьогодні в будь-якому київському ЖЕКу такі НП трапляються десятками і сотнями в рік.

Таким чином, реле напруги ефективне для аварійних ситуацій. У всіх інших випадках бажано використовувати стабілізатор напруги. Наприклад, якщо "звичайна" напруга у Вашій мережі складає 170В-190в, то сучасний холодильник пропрацює максимум рік-півтора. Реле напруги в даному випадку ніяк не допоможе, воно або буде без кінця спрацьовувати або просто відключить живлення, і Ви залишитеся фактично без холодильника.

Види реле напруги

Реле напруги

Реле напруги - для побуту випускають країни СНД і Китай. Країни, які ми звикли називати "розвинений світ", випускають реле контролю напруги виключно для виробничого обладнання. З українських виробників найбільш відомі торгові марки - це "DigiTOP" (м. Донецьк), і "Новатек" (м. Одеса).

В залежності від типу підключення реле напруги випускаються як для одного приладу (з установкою в розетку), так і для групи приладів (у формі подовжувача або трійника) і, звичайно ж, для всієї квартири / будинку (з можливістю установки в електрошафі).

Однофазне або трифазне реле напруги

Як нам вже відомо, реле напруги призначене для захисту обладнання. Якщо Ваше обладнання однофазне - то і реле напруги має бути однофазним. Трифазне реле напруги служить для захисту виключно 3-фазних двигунів. Таким чином, якщо в Ваш будинок / квартиру заходить три фази, то для захисту Вашого однофазного обладнання Вам буде потрібно три однофазних реле.

На замітку: Деякі електрики цілком обґрунтовано можуть заперечити, що трифазне реле напруги теж буде захищати однофазних споживачів від стрибків напруги. Так - це правда. Але правда і в тому, що при зникненні однієї з фаз 3-фазне реле напругу відключає і на інші дві фази, оскільки подібний стан - це загибель для 3-фазного двигуна. Крім того, установка 3-фазного реле напруги обов'язково передбачає спрацювання навіть на невеликий перекіс фаз, що також небезпечно для двигуна. Так, якщо напруга на одній фазі буде, наприклад, 230В, а на другий 200В - то реле відключить живлення всього будинку. Але ж і 200В і 230В - це абсолютно безпечне живлення для будь-якого однофазного побутового приладу.

Як правильно вибрати реле напруги


Таким чином, при виборі реле напруги Вам достатньо знати, що якщо на Вашому вхідному автоматі написано 25А, то Вам необхідно реле на 32А або 40А. Якщо Ваш вхідний автомат розрахований на 40А - то достатньо взяти реле на 60А і т.д.

І останнє. Реле напруги не має вбудованого захисту від високих струмів. Тобто реле напруги потрібно захищати від високих струмів за допомогою автоматичного вимикача. Автомат підбирається, як і сказано вище, номіналом на 20-30% нижче, ніж номінал реле. Автоматичний вимикач встановлюється перед реле.

І саме останнє. Зверніть увагу, що ні реле напруги, ні стабілізатори не захищають від високої напруги розряду блискавки. Струми блискавки настільки великі, що звичайні автомати і реле просто вибухають. Від прямого попадання блискавки захищають, як відомо, громовідводи. А ось для захисту від залишкових струмів, які можуть поширюватися по лініях електропередач і під землею, встановлюються високовольтні розрядники.вул. Шкільна, 8А/1, м. Чортків
тел.: (099) 523-52-75, (067) 753-73-78
viber: (067) 753-73-78
Email: info@volt.te.ua